Manželstvo
Tam, kde bola kedysi rodina pevným základom, na ktorom stálo všetko ostatné, sú dnes jej zničené trosky zdrojom mnohého, čo trápi spoločnost’. A aj ked’ počet manželstiev stále prevyšuje počet rozvodov, tento rozdiel sa rýchlo zmenšuje. Manželstvo sa pomaly stáva zriadením, ktoré zlyhalo.
L. Ron Hubbard napísal toho vel’a o medziľudských vzt’ahoch a mnohé z toho je použiteľné pre ten najosobnejší z týchto vzťahov. V tejto brožúre objavíte metódy, ako vytvoriť fungujúce manželstvo, dôvody, prečo mnohé manželstvá zlyhávajú, ako sa partneri sebe hodia, a ako zachránit’ rozpadajúce sa manželstvo.
Aj ked’ sú časopisy zaplnené radami „populárnych” psychológov, trend sa iba zhoršuje. Táto brožúra obsahuje skutočné riešenia – funkčné riešenia — ktoré sa dajú použiť na vyriešenie akéhokoľvek dôverného vzt’ahu.
Čo je to manželstvo?
Ked’ niekto začína zväzok zvaný manželstvo, vstupuje do niečoho, čo je mierne povedané, dobrodružné. Ked’ sa dvojica zoberie, robí niečo, o čom nič nevie. A podľa všetkých známok, i ked’ to skúsili viac než raz, nevedia o tom po druhýkrát o nič viac než po prvý.
Manželstvo tvorí základ rodinnej jednotky. V tejto spoločnosti a v tejto dobe je rodina tá najtesnejšie zviazaná sebazáchovná, sebaochranná jednotka. Tento spôsob usporiadania je pre spoločnosť v súčasnej dobe ekonomicky aj inak bezpodmienečne nevyhnutný. Ak je základný stavebný kameň kultúry — rodina, ako hodnotný stavebný prvok — odstránený, spoločnosť sa stratí v nenávratne. A tak si môže byt’ človek celkom istý, že ten, kto ničí manželstvo, ničí i civilizáciu.
Manželský vzťah je v podstate postulovaný vzťah. Postulát je záver, rozhodnutie alebo predsavzatie o niečom. Ked’ ľudia prestanú postulovať manželstvo, prestáva existovat’. To je to, čo sa stáva väčšine manželstvám. Nie je to naopak. Nie je to tak, že všetci l’udia sú zlí, a preto zmluvy, ako sú manželské, sa zvyčajne rozplynú v nevere a rozsypú sa na kusy. Nie je to pravda. Opak je pravda. Ked’ máte vzt’ah čisto napostulovaný, musíte ho d’alej tvorit’. Rodina, ktorá nepokračuje v tvorení seba samej, prestane ako rodina existovat’. To je asi tak všetko, čo o tom potrebujete vediet’.
Tam, kde majú ľudia s manželstvom problémy, ich majú preto, že predpokladajú, že manželstvo bude fungovať automaticky. Myslia si, že to spolu potiahnú d’alej, bez tobo, aby pre to museli čokol’vek urobiť; to bohužiaľ nejde. manželstvo musí byt’ vytvárané.
Možno, že niekto, koho rodičia nedosiahli príliš dobré a úspešné manželstvo, sa na to pozeral a usúdil: „To sa na to pozrime! Toto ,zriadenie`, ktoré je celkom prirodzené a ktoré sa nikdy nezmení, sa samo od seba nezachová a nie je vel’mi dobré, pretože nedrží pokope.”
Taký človek zažil neúspech. Pravdepodobne, ked’ bol veľmi mladý, pokúšal sa postulovat’, aby rodina bola ucelená. Pracoval na tom, pokúšal sa dosiahnut’ to, aby otec miloval mamu, rôznymi spôsobmi sa im snažil ukázať, že majú pre čo žiť a tak d’alej.
Jedným z dôvodov, prečo sa dieťa poraní, je v skutočnosti snaha prinútit’ svojich rodičov, aby pochopili, že majú zodpovednosť za rodinu. Detské choroby, a všetky ostatné podobné veci, sa prihodia priamo po rodinných nezhodách a rozčúleniach.
Predsa však, či má človek dobrý príklad stabilného manželstva u svojich vlastných rodičov alebo nie, nemá to nič spoločné s tým, či on sám môže alebo nemôže vytvoriť úspešné manželstvo.
Ak si myslíte, že všetko ostatné je uspôsobené k večnému zachovaniu manželstva, zatial’ čo vy sa ho nesnažíte udržať v chode, potom to samozrejme skončí skazou. Ale pokiaľ k nemu pristúpite s vedomím, že existenciu manželstva musíte postulovať a udržovať ho v chode a že ked’ na ňom prestanete pracovať, tak skončí, a pokiaľ budete poznať technológiu obsiahnutú v zostávajúcich častiach tejto brožúry, môžete upevnit’ akékoľvek manželstvo tak, aby vydržalo. Alebo môžete obnovit’ akúkol’vek stránku manželstva, či ho „pospravovať” opäť tak, ako si prajete. Ale vyžaduje to — a to je len mierne povedané — trochu práce a trochu odvahy.
Morálka a prehrešky
Kedykoľvek sa l’udia dajú dohromady a fungujú ako skupiny, vytvoria medzi sebou určité dohody (či už vyjadrené alebo nie), ktoré sa týkajú toho, čo je správne a čo nesprávne, čo je morálne a čo nemorálne – inými slovami, čo bude prispievať prežitiu a čo bude pre prežitie škodlivé. To je morálny kódex — séria súhlasov, ktorými sa človek upísal, aby zaručil prežitie skupiny. Uzatvárajú sa určité dohody a nezáleží na tom, aká je veľkosť skupiny – či je to skupina dvoch ľudí, ktorí tvoria manželstvo alebo je to celý národ.
Ked’ sa jeden alebo druhý z partnerov vo vzťahu alebo manželstve prehreší proti morálnemu kódexu, na ktorom sa dohodli, má potom často pocit, že o tom druhému nemôže povedať. Ale tieto prehrešky, nevyslovené, predsa však pre-rešky, sa môžu postupne nahromadiť a spôsobiť rozpad tohto vzťahu.
V Scientológii sa škodlivý čin alebo prehrešok proti mravom skupiny nazýva overt. Ked’ človek urobí niečo, čo je proti morálnemu kódexu, s ktorým súhlasil, alebo ked’ zanedbá urobiť niečo, čo podľa toho morálneho kódexu mal urobiť, dopustil sa overtu. Overt porušuje to, čo bolo odsúhlasené.
Nevyslovený, neoznámený prehrešok proti morálnemu kódexu, ktorým je človek viazaný, sa nazýva zatajenie. Zatajenie je teda overt, ktorého sa človek dopustil a o ktorom nehovorí. Každé zatajenie prichádza po overte.
Tieto prehrešky sú stupňom, do akej miery sa človek oddelil od slobodnej komunikácie so zvyškom skupiny. Ak napríklad muž prehrá peniaze, ktoré sú potrebné na zaplatenie rodinných účtov, dopustil sa overtu. Ale ked’ potom bude tento fakt skrývať a nikdy sa o tom nezmieni svojej žene alebo rodine, bude predstierat‘, že je čast’ skupiny, zatiaľ čo jej čast’ou už nie je, pretože porušil dohody, na ktorých je skupina založená. Je to tento typ činností, ktoré spôsobujú rozpad skupiny, rodiny alebo manželstva.
Manželstvo, ktoré je rozbité overtmi a zatajeniami až do extrémnej odcudzenosti, je ťažké dať opäť dohromady jednoduchým postulovaním jeho existencie. Potom, čo sa ľudia jeden druhému odcudzili, musia sa opäť „spojiť”.
Niekto, kto sa ožení, môže premýšľať spôsobom ktorý predpokladá, že to chodí takto: jedného žiarivého júnového dňa sa stretnú tento krásny, alebo nie až tak krásny, grobian a táto pôvabná, alebo nie tak pôvabná, dievčina a prehlásia: „Budeme spolu, pokiaľ nás smrť nerozdelí…” A myslia si, že teraz vytvorili manželstvo. A ešte ho ani nezačali.
Musia zistit’, ako vyzerajú pred raňajkami. Toto usporiadanie má viac spoločného s kozmetikou a holiacim strojčekom ako s čímkoľvek iným. Musia sa naučit’ žiť jeden s druhým, pokiaľ toho sú schopní. A viac menej, tým, že sa vzali, do určitej miery zmazali to, čo urobili predtým, a odtiaľ začínajú.
To, čo sa stane od tohto okamihu, to sa počíta. Ale veci, ktoré urobili pred svadbou a ktoré jeden pred druhým urputne taja, občas dokonca nedovolia, aby manželstvo začalo. Za štyridsaťosem hodín je ich manželstvo v troskách, pretože tu je jednoducho príliš vel’a overtov a zatajeni dokonca ešte predtým, ako stačil jeden druhého poznat’.
Ale dokonca aj také manželstvo môže byť zachránené.
V manželstve, ktoré sa tiahne roky a roky, sa overty a zatajenia môžu nahromadiť, až sa partneri nakoniec „pozvoľna odcudzia”. Za tradičné sa považuje, že na konci tretieho roka manželia a manželky už jeden druhého natoľko „nevzrušujú”. Je to tak nejako popísané v učebniciach a „všetci psychológovia to poznajú”, ale nevedia prečo. Sú to overty a zatajenia.
Pokiaľ je toto pravda po troch rokoch, ako je to teda po desiatich rokoch? Do tej doby sa veľa párov jednoducho naučilo vydržať to. Obaja sú na úrovni udobrovania — v stave, kedy si jeden druhého snažia uzmierovat’ a zmierniť jeho hnev. Nejako spolu vychádzajú a radšej to majú takto než nejako inak. Radšej manželia sú ako nie sú, a myslia si, že im to ide. Už vel’mi nepremýšľajú o tej dievčine alebo o tom chlapcovi, ktorého si radšej mali vziať. Nejako to ide d’alej .
A teraz môžeme použit’ na tento vzťah jeden z najprekvapivejších „útokov”: sme schopní manželstvo „vyčistiť”!
Odtiahnutie sa od partnera alebo rozvod nie je nič iné ako príliš veľa overtov a zatajení vo vzťahu k manželskému partnerovi. Nie je na tom nič zložitejšie.
Ked’ sa manželský partner „vzpiera” a chce odíst’ a hovorí „mal by som íst’ preč”, „nemal by som zostávať”, „mal by som robiť niečo iné” alebo „mali by sme sa rozísť” alebo „darilo by sa mi oveľa lepšie, keby sme sa nevzali”, tak všetky tieto odôvodnenia pochádzajú priamo z overtov a zatajení partnera, ktorý takéto odôvodnenia používa a ktorý sa dopustil týchto overtov a zatajení voči svojmu partnerovi.
V skutočnosti, základným dôvodom, prečo človek toto robí, je ten, že sa pokúša chrániť druhého partnera pred svojou vlastnou nemravnosťou. Takže povie: „mal by som radšej odíst’ “, „mali by sme to radšej rozpustiť” alebo „mali by sme si na chvíl’u od seba oddýchnuť”. A toto je zvyčajne stupňovitá škála rozpadu manželstva — „mali by sme si na chvíľu od seba oddýchnuť”, „mal by som odísť”, „rozchádzame sa”. Ale v súčasnej dobe sme schopní tieto veci zvládnuť.
Ked’ sa budete snažiť dat’ do poriadku nejaké manželstvo, budú pravdepodobne partneri bez pochybností rozhodnutí, že je koniec a nie je žiadny dôvod v tom pokračovať, pretože nie je možné… To, čo zakaždým zachráni situáciu, je donútiť každého z nich, aby si spomenuli, čo on sám alebo ona sama urobili. Ked’ to budú mať neustále na mysli, bude nakoniec celé zvládanie úspešné.
Nápravy
Jeden zo spôsobov, ako uľahčiť takému stavu, je ten, že necháte manžela aj manželku vypísať ich overty, ktoré urobili svojmu manželskému partnerovi, a to, čo mu zatajili. Každý z manželov vypíše svoje overty a zatajenia na papier, popíše podrobne presný čas a miesto overtu/zatajenia, ktorý urobil, a čo bolo urobené a/alebo zatajené. Ked’ je napísané úplne všetko, dotyčný môže zažiť úľavu a návrat svojej zodpovednosti (táto procedúra je popísaná v knihe Integrita a čestnosť).
Môže sa občas stať, že po vypísaní overtov a zatajení nezhody medzi manželskými partnermi úplne nezmiznú. Tam, kde táto situácia nastane, je potrebné kontaktovat’ scientologického auditora, aby pomohol túto záležitosť dať do poriadku. Auditor je človek, ktorý je vyškolený a kvalifikovaný v používaní scientologických procesov na jedincoch k ich prospechu. Procesing je zvláštny druh osobného poradenstva, ktorý existuje iba v Scientológii, a človeku pomôže pozrieť sa na vlastnú existenciu, čo zvýši jeho schopnosti.
Ďalším riešením pre obnovenie vysokej úrovne komunikácie medzi manželskými partnermi je scientologické manželské poradenstvo. To je rovnako poskytované scientologickým auditorom.
Manžel a manželka spolu môžu pomocou dobrej, čestnej komunikácie medzi sebou vytvoriť šťastné, uspokojujúce manželstvo a zaistiť jeho pokračovanie. Pokiaľ sa obaja držia dohôd, ktoré uzavreli, a dodržujú morálny kódex a pokiaľ medzi sebou udržujú slobodnú a otvorenú komunikáciu, ich vzt’ah sa bude upevňovať.
Komunikácia v manželstve
Pri vytváraní úspešného manželstva alebo pri náprave manželstva, ktoré zlyháva, existuje d’alší dôležitý prvok. Rovnako sa týka komunikácie — myšlienok medzi dvoma jedincami.
Komunikácia je v skutočnosti základom manželského úspechu, z ktorého môže vyrastať pevný manželský zväzok, a neprítomnosť komunikácie je skalisko, o ktoré si lod’ roztriešti svoj kýl.
V prvom rade muži a ženy nie sú príliš opatrní v tom, „koho si z ničoho nič bez výberu vezmú”. Ked’ sa nedostáva ľud’om akéhokoľvek základného vzdelania o neurózach, psychózach alebo ako posúdiť dobrú kuchárku či dobrého pracovníka, zostáva jediným hlavným faktorom pri výbere partnerov tá namáhavá, zradná a nie vždy ľahko rozpoznateľná vec nazývaná „láska”. Je nadmieru očakávať od spoločnosti, ktorá je na vyššej úrovni ako mravce, aby bola úplne praktická vo veci tak zásadne nepraktickej ako je manželstvo. Nečudo, že nesprávny výber partnerov sa deje s takou bezuzdnosťou.
Sú však spôsoby, ako si nielen vybrať manžela či manželku, ale aj zaručiť trvalé manželstvo, a tieto spôsoby sú jednoduché. Závisí jednoznačne na komunikácii.
Aby mali manžel s manželkou šťastné manželstvo, mala by byt’ medzi nimi určitá rovnosť intelektu a duševného zdravia. V západnej kultúre sa očakáva, že ženy by mali mať nejakú znalosť v humanitných odboroch a prírodných vedách. Je ľahké určiť úroveň vzdelania potenciálneho manžela či manželky; ale už nie tak ľahké odhadnúť ich schopnosti, čo sa týka druhej dynamiky či ich duševného zdravia. (Dynamika je hnacia sila smerom k existencii v nejakej životnej oblasti. Druhá dynamika je hnacia sila k existencii budúcej generácie. Má dve zložky: sex a rodinnú jednotku.)
V minulosti boli robené pokusy o stanovení úrovne duševného zdravia pomocou atramentových škvŕn, drevených kociek a testov, aby sa zistilo, či niekto nemá o koliesko naviac. Výsledky museli byť osobne vyložené pomocou krištáľovej gule a potom pretlmočené, aby sa dali použit’.
V Scientológii existuje test duševného zdravia a relatívneho duševného zdravia, ktorý je tak jednoduchý, že ho môže použiť ktokol’vek. Aké je „komunikačné oneskorenie” jedinca? Ked’ je mu položená otázka, ako dlho mu trvá jeho odpoved’? Ked’ mu niečo poviete, ako dlho mu trvá, než to zaregistruje a odpovie? Rýchla odpoved’ vypovedá o rýchlej a zdravej mysli za predpokladu, že odpoved’ je logická; pomalá odpoved’ vypovedá o nízkej úrovni. Manželia, ktorí majú rovnaké komunikačné oneskorenia (myslené tak, že ich rýchlosť odpovedí na otázky alebo poznámky im adresované je podobná), spolu budú vychádzať; kde je jeden partner rýchly a jeden pomalý, tam sa situácia stane pre rýchleho partnera neznesiteľná a poľutovaniahodná pre toho pomalého. Ďalšia vec je, že použitie Scientológie bude oveľa rýchlejšie účinkovať v prípade rýchlejšieho partnera a táto nerovnocennosť sa vd’aka auditingu zvýši natoľko, že prerastie ich schopnosť to zvládnuť.
Ako postupovať pri auditovaní manželov a udržať pritom manželstvo pohromade, je problém, na ktorý by mnoho auditorov rado poznalo odpoved’. Nie je to problém príliš zložitý. Auditor najskôr vezme partnera s pomalším komunikačným oneskorením, pretože to bude ťažší, dlhší prípad. Tým, že sa pomalší partner zrýchli, je bližšie k tomu byť rovnocennejší partnerovi s rýchlym komunikačným oneskorením a žiadne nepríjemnosti nenastanú. Pokiaľ si k procesingu vyberieme ako prvého toho rýchlejšieho partnera, alebo ked’ podstúpia proces obidvaja naraz, pomer sa nebude približovať, ale naopak, vzd’aľovat’, a následkom budú vážne manželské nezhody.
Aby sa dalo troskotajúce manželstvo dohromady, nie je vždy potrebné, aby manželia podstupovali procesing. Môže ísť o takú situáciu, kedy je na scéne iný rodinný činiteľ. Tretia osoba z príbuzenstva, ako napr. svokra. Ako to človek vyrieši? Je to opäť jednoduché. Pokiaľ sú v rodine ťažkosti, táto svokra je zodpovedná za prerušovanie komunikačných línií alebo za odvádzanie komunikácie. Jeden alebo druhý z partnerov je potom odrezaný od komunikačného kanála, na ktorý patrí. Cíti to a má proti tomu námietky.
Existuje však ešte iný spôsob, ako prerušit’ komunikáciu. Dochádza k tomu, ked’ je v manželstve prítomná žiarlivosť. Žiarlivosť je v rozbíjaní manželstva najväčším prvkom. Nastáva kvôli neistote žiarlivého partnera a môže alebo nemusí byť podložená. Táto osoba má obavy zo skrytých komunikačných línií a bude robit’ čokol’vek v snahe ich odhalit’. To na druhého partnera pôsobí tak, že to v ňom vzbudzuje pocit, že jeho komunikačné línie sú odrezávané, pretože si myslí, že má právo mať otvorené komunikačné línie, zatiaľ čo jeho manželský partner trvá na tom, aby mnohé z nich uzavrel. Výsledné hádky sú búrlivé, čo vyjadruje skutočnosť, že v profesiách, kde existuje žiarlivosť, napríklad v herectve, tam poist’ovacie spoločnosti odmietajú uzatvárať zmluvy – percento samovrážd je príliš vysoké.
U žiarlivého človeka je niečo v neporiadku s komunikáciou a pri výbere partnera k auditovaniu by mal byt’ auditorom vybraný ako prvý.
K popisu, ako sa dá Scientológia použiť v manželstve, by nestačilo ani veľké množstvo kapitol, ale tu je poskytnutý aspoň základný kľúč k šťastnému manželstvu — komunikujte!