Asisty na choroby a zranenia
Ľudia v priebehu života niekedy utrpia zranenie. Ľudské telo je vystavené chorobám, zraneniam a rôznym nehodám náhodného alebo zámerného charakteru.
Po celé stáročia sa usilovali náboženstvá o uľahčenie telesného utrpenia človeka. Metódy boli rôzne, od modlitby až po prikladanie rúk. Zároveň sa objavilo množstvo povier, aby vysvetlili ich príležitostnú účinnosť. No bežne sa verilo, bez ohľadu na použitú metódu, že duch môže ovplyvňovať telo.
V dnešnej dobe medicína lieči telo, keď s ním niečo nie je v poriadku. Skoro úplne však prehliada vzťah duchovnej bytosti k svojmu telu a účinok, ktorý duchovná bytosť má na telo.
V skutočnosti má jedinec sám, po akomkoľvek nevyhnutnom lekárskom ošetrení, ohromnú schopnosť ovplyvniť telo a jeho dobré alebo zlé zdravie.
L. Ron Hubbard vyvinul sled praktických použití svojich objavov pre mentálnu a duchovnú stránku telesných ťažkostí človeka. A tým, ako sa vyvíjalo stále viac a viac techník, začala sa používať nová technológia nazvaná „asisty“ (anglické slovo „assist“ znamená „pomoc“).
Množstvo spôsobov, ako asisty používať, je takmer neobmedzené. Pomôžu vždy a často majú zázračné výsledky. Dnes existujú tucty asistov pre širokú škálu situácií a niekoľko najzákladnejších a najpoužívanejších je zaradených do tejto brožúry.
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=xN3LOYAkc3I
Prečo Asisty fungujú?
V Scientológii je asist niečím, čo podniknete, aby ste pomohli človeku konfrontovať (konfrontovať = čeliť niečomu bez cúvania alebo vyhýbania sa tomu) telesné ťažkosti. Keď dieťa spadne a zraní sa, môže mu asist pomôcť prekonať traumu zo zranenia. Ak človeka boha zuby alebo mu bol vytrhnutý zub, môže mu asist pomôcť utíšiť bolesť. Keď sú ľudia chorí, asisty môžu zmierniť ich telesnú a duševnú nepohodu a urýchliť uzdravenie. Dokonca i zlomené kosti reagujú na asisty. Tieto a mnohé iné stavy sa dajú zlepšiť použitím postupov, zaradených pod názvom „asisty“.
Asist teda môže byť opísaný ako scientologický proces, ktorý sa vykonáva, aby zmiernil súčasné ťažkosti. Proces je presný sled pokynov alebo poradie činností, ktoré sa vykonávajú, aby bol dosiahnutý žiadaný výsledok. V materiáloch Scientológie je obsiahnutých mnoho procesov, no asisty tvoria samostatnú skupinu procesov.
Všetky scientologické procesy sa zameriavajú na širokú škálu stavov, ktoré ovplyvňujú ducha, bytosť samotnú, a dávajú ju do poriadku.
Duch sa v Scientológii nazýva thetan (čítaj: tétan), čím sa myslí človek sám – nikdy nie jeho telo alebo jeho meno, hmotný vesmír alebo jeho myseľ, alebo čokoľvek iné – je to to, čo si je vedomé, že si je vedomé; identita, ktorou jedinec je. Výraz thetan bol vytvorený preto, aby sa vylúčila akákoľvek možnosť jeho zámeny so staršími, neplatnými predstavami. Pochádza z gréckeho písmena theta, ktoré Gréci používali ako označenie myšlienky alebo možno ducha, ku ktorému bolo pridané písmeno n na vytvorenie podstatného mena moderným štýlom, akým sa tvoria nové výrazy v inžinierstve. (Platí to pre angličtinu, lebo slovo „thetan“ bolo odtiaľ prevzaté do slovenčiny.)
Pravdepodobne najväčším objavom Scientológie a jej najvýznamnejším príspevkom k ľudskému vedeniu je oddelenie a popis ľudského ducha a práca s ním. V Scientológii sa dá predviesť, že to, čím je osoba či osobnosť, je podľa svojej vlastnej vôle oddeliteľné od tela a mysle bez toho, aby to malo za následok telesnú smrť alebo duševnú poruchu.
V minulých dobách existovali značné spory, ktoré sa týkajú ľudského ducha alebo duše, a rôzne pokusy ovládnuť človeka boli úspešné vzhľadom k jeho takmer úplnej nevedomosti vlastnej totožnosti. Tak, ako viete, že v tomto okamihu ste tam, kde ste, tak by ste vedeli, keby ste vy, duchovná bytosť, boli oddelený od vašej mysle a tela. Človek, ktorému chýbala scientologická technológia, to neobjavil skôr, nakoľko mal veľmi malú predstavu o oddeliteľnosti od svojej mysle a tela; preto sám seba považoval, prinajmenšom čiastočne, za myseľ a telo. Celý kult komunizmu bol založený na fakte, že človek žije len jeden život, že neexistuje žiadny život po smrti a že jedinec nemá žiadny náboženský význam. Človek všeobecne bol blízko tomuto stavu prinajmenšom posledných sto rokov. Tento stav má veľmi nízku úroveň, pretože vylučuje akékoľvek sebapoznanie.
Thetan (duch) je opísaný v Scientológii tak, že nemá žiadnu masu (masa = hmota ako materiál, zhluk hmoty), žiadnu vlnovú dĺžku, žiadnu energiu a žiadny čas alebo umiestnenie v priestore. Thetan môže získať akúkoľvek z týchto charakteristík pomocou svojho uvažovania alebo postulátu. (Postulát, jednoducho povedané, je rozhodnutie, že sa niečo stane.)
Duch teda nie je vec. Je tvorcom vecí.
Duchovnými prostriedkami, ktoré sú však práve tak presné ako matematika, je možné v Scientológii napraviť veľké množstvo zlých stavov v živote. Choroby a telesné zlyhania možno rozdeliť do dvoch všeobecných skupín. Po prvé tie, ktoré pochádzajú z priameho pôsobenia ducha na komunikačnej sieti života alebo tela, a po druhé tie, ktoré sú spôsobené narušením štruktúry tela výhradne fyzickými príčinami.
Výraz psychosomatický znamená, že myseľ robí telo chorým alebo, že choroby boli fyzicky vytvorené v tele poruchou mysle. Psycho sa vzťahuje na myseľ a somatický na telo.
Stav, keď je človek nešťastný, neschopný sa uzdraviť a psychosomatické choroby (ktoré tvoria asi 70 percent chorôb človeka) sa najlepšie zvládnu priamym oslovením thetana. Choroby, spôsobené známymi baktériami a zranenia pri nehodách sa najlepšie liečia lekárskymi prostriedkami. Tieto choroby jednoznačne spadajú do oblasti medicíny a nepatria do odboru Scientológie, i keď nehody, choroby a bakteriálne infekcie sú skoro vo všetkých prípadoch vopred určené zlyhaním ducha a rozrušením. A stavy pri nehodách sú akýmkoľvek zlyhaním ducha určite predĺžené.
Máme tu teda oblasť medicíny, ktorá sa ujíma bezprostredného zranenia, takých chirurgických zákrokov ako je pôrod alebo akútna infekcia a veci ako sú modriny a odreniny spôsobené pri nehodách, rovnako ako podávanie liekov a antibiotík, aby sa predišlo smrti pacienta v krízovej situácii. To je úloha medicíny.
Kde je tendencia k ochoreniu alebo zraneniu, alebo kde sa choroba alebo zranenie predlžujú, kde skľúčenosť a starosti spôsobujú duševné alebo fyzické rozrušenie, to je to, čím sa zaoberá Scientológia. Pretože také veci sa najlepšie vyliečia alebo sa im najlepšie predíde, alebo sa najlepšie napravia tým, že sa priamo a bezprostredne obrátime na thetana a jeho pôsobenie na telo.
Jedinou naozaj liečivou silou v tomto vesmíre je duch. V Scientológii bola táto pravda ukázaná s väčšou dôkladnosťou a dokázaná s oveľa väčšou presnosťou než také vedy ako napríklad fyzika, matematika atď. Scientológ môže pomôcť človeku k zdraviu a šťastiu jednoducho tým, že sa obracia na ľudského ducha.
Ako pomôcť človeku, aby sa sám uzdravil
Zranenia, operácie, pôrody, ťažké choroby a obdobia intenzívneho emocionálneho šoku si zaslúžia byť zvládnuté dôkladnými a úplnými asistami.
Asist sa v žiadnom prípade nemieša do úlohy medicíny. Tam, kde je to potrebné, by sa malo vyhľadať lekárske vyšetrenie a získať diagnóza a v prípadoch, kde je lekárske ošetrenie bežne úspešné by sa malo človeku poskytnúť. Pretože asist občas môže zakryť skutočné zranenie alebo zlomenú kosť, nemalo by sa nijako riskovať, zvlášť, keď stav pacienta na asist príliš nereaguje. Inými slovami, i keď sa len domnievate, že ide o ľahké vyvrtnutie, máte väčšiu istotu, ak si necháte spraviť rontgen, zvlášť, keď stav pacienta na asist okamžite nereaguje. Asist nie je náhradou lekárskeho ošetrenia a nesnaží sa vyliečiť zranenie, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc, ale ju dopĺňa. Je dokonca pochybné, či sa dá dosiahnuť úplné vyliečenie len lekárskym zásahom a je isté, že asist uzdravenie veľmi urýchli. Skrátka, je potrebné uvedomiť si, že fyzické liečenie neberie do úvahy bytosť a spätné pôsobenie na duchovnú existenciu osoby.
Náchylnosť k zraneniam a chorobám je spôsobená duchovným stavom človeka. Spustenie (spôsobenie) zranenia a choroby si spôsobí bytosť sama ako prejav svojho súčasného duchovného stavu. A tieto sú predĺžované, pokiaľ sa s tým spojené duchovné prvky zanedbajú úplne uviesť do poriadku.
Príčiny náchylnosti, spustenia a predlžovania sa zvládajú pomocou asistov.
Život rozhodne nie je príliš tolerantný k človeku, ktorý je zranený alebo chorý, k žene, ktorá práve porodila dieťa alebo k človeku, ktorý práve utrpel ťažký emocionálny šok. Neexistuje jediný dôvod, prečo by mal človek zostávať v tak zlom stave, zvlášť týždne, mesiace alebo roky, keď sa mu dá výrazne pomôcť prostredníctvom asistov tak, že sa v priebehu hodín, dní alebo týždňov uzdraví.
Je to v skutočnosti istý druh praktizovanej krutosti z nedbalosti trvať na tom, aby človek zostával v takomto stave, keď sa dajú naučiť u nacvičiť techniky, ako MU pomôcť a priniesť úľavu.
Človek nemusí byť lekárom, aby niekoho priviedol k lekárovi, A človek nemusí byť lekárom, aby spozoroval, že lekárske ošetrenie nemusí pacientovi pomáhať. A tiež nemusí byť lekárom, aby uviedol do poriadku veci, duševne spôsobené samotnou bytosťou.
Tak ako existujú dve stránky liečenia- duchovná a štrukturálna alebo fyzická- existujú tiež dva stavy, ktoré sa dajú dosiahnuť duchovnou cestou. Prvý z týchto stavov môže byť nazvaný „byť pre človeka únosný”. Do tejto kategórie patria asisty. Druhým je „duchovné zlepšenie”.
Každý duchovný je zaviazaný (a to je naozaj odvtedy, čo existuje náboženstvo) k tomu, aby svojmu blížnemu uľavil od utrpenia. Existuje veľa spôsobov, ako to môže urobiť.
Asist sa nezaoberá liečením. Celkom určite sa nezaoberá ošetrovaním. Čo robí, je to, že pomáha jednotlivcovi, aby sa sám uzdravil alebo bol inou silou uzdravený a to tak, že sa odstránia jeho dôvody pre spustenie a predlžovanie jeho stavu a zmenší sa jeho náchylnosť k tomu, aby sa zranil alebo zostával v neznesiteľnom stave.
Toto sa nachádza celkom mimo oblasť „liečeniu”, ako si to predstavujú lekári, a podľa zaznamenaných výsledkov to ďaleko presahuje schopnosť psychológie, psychiatrie a „duševného liečenia”, praktizovaného v týchto odboroch.
Jednoducho, asist podlieha celkom a úplne oblasti ducha a je tradičnou oblasťou nábožensiva, i keď nie je obmedzený len na náboženstvo.
Človek, ktorý používa technológiu asistov, by si mal byť vedomý sily, ktorú má vo svojich rukách, a svojich potenciálnych zručnosti po tom, ako sa naučí asisty. Je to niečo, čo môže použiť tam, kde je prítomne utrpenie: môže urobiť život znesiteľným, rovnako môže skrátiť čas zotávovania sa a môže dokonca umožniť uzdravenie tam, kde by asi inak nebolo možné.
Keď máte pred sebou človeka, ktorý je zranený, chorý, po operácii alebo utrpel ťažký emocionálny šok, mali by ste použiť jeden alebo viac z nasledujúcich asistov, aby ste mu pomohli.
Kontaktný asist
V Scientológii existuje základný princíp, ktorý spočíva v prikladaní zranenej časti tela presne na to miesto, kde došlo k zraneniu. Táto činnosť môže mať liečivý účinok a nazýva sa kontaktný asist. Je to najbežnejší asist, používaný pri nehodách a zraneniach.
Teória
Jednou zo základných životných reakcii je vyhýbať sa miestam, kde sa človek zranil. Je to prvok prispievajúci k prežitiu, ale nie je analytický (založený na racionálnom myslení). Napríklad, keď niekto vrazí do stola a zraní sa, potom bude mať tendenciu vyhýbať sa tomu miestu. Myslí si, že sa vyhýba stolu, ale v skutočnosti sa vyhýba presnému miestu nehody. I keby sme stôl odstránili, bude sa naďalej vyhýbať miestu, kde došlo k zraneniu. To je základný dôvod pre kontaktný asist.
Ak je k dispozícii presné miesto nehody alebo zranenia, urobte vždy kontaktný asist. Môžu ho nasledovať iné druhy asistov, no kontaktný asist by mal byť vykonaný vždy ako prvý, pokiaľ sú dostupné fyzické predmety a miesto.
Postup
1. Majte na pamäti, že prvá pomoc a fyzické opatrenie sa často musia vykonať skôr, ako môžete začať s kontaktným asistom. Prvá pomoc príde vždy ako prvá. Zhodnoťte situáciu z toho hľadiska, nakoľko je prvá pomoc potrebná, a keď túto situáciu vyriešite, potom poskytnite asist. Asist nezastaví krv striekajúcu z tepny, zatiaľ čo tlakový obväz áno.
2. Vezmite osobu presne na to miesto, kde sa stala nehoda. Pokiaľ bol predmet v okamihu nehody horúci, nechajte ho najskôr vychladnúť; ak bol zapnutý prúd, vypnite ho skôr, ako začnete s asistom.
3. Povedzte osobe: „Teraz budeme robiť kontaktný asist.“
4. Nechajte osobu zaujať tú istú pozíciu, v ktorej bola skôr, ako sa stala nehoda. Ak držala v ruke nejaký nástroj alebo nejaký používala, mala by s ním vykonávať tie isté pohyby.
5. Povedzte osobe, aby pomaly vykonávala tie isté pohyby ako pri nehode. Nechajte ju opäť urobiť presne to, čo sa stalo v okamihu zranenia tak, že docielite, aby sa dotkla presne toho istého miesta zranenou časťou svojho tela. Nechajte ju, aby sa ľahko dotkla veci, o ktorú sa zranila. Ak sa pichla do prsta tŕňom v záhrade s ružami, docieľte, aby sa ľahko dotkla presne toho istého tma, tou istou časťou popichaného prsta. Ak si privrela ruku vo dverách, nechajte ju vrátiť sa späť a zranenou rukou sa dotknúť toho istého miesta na tých istých dverách, urobiť opäť presne tie isté pohyby, ktoré vykonávala v okamihu zranenia. Nie sú pri tom potrebné skoro žiadne povely; čím menej hovoríte, tým lepšie.
6. Opakujte to celé opätovne, až sa „zapnú“ presne tie isté somatiká a potom „zmiznú“ – objavia sa a potom sa vytratia. (V Scientológii používame slovo somatiká pre vyjadrenie akéhokoľvek telesného pocitu, choroby, bolesti alebo ťažkosti. Soma znamená v gréčtine „telo“.)
Okrem zmiznutia somatík si osoba tiež niečo uvedomí: niečo o svojom zranení alebo okolnostiach, pri ktorých k zraneniu došlo, alebo niečo o svojom okolí. Takéto uvedomenie sa nazýva poznanie.
Musíte docieliť, aby sa taká osoba dotýkala presne toho istého miesta, aby ste dosiahli zmiznutie somatík presne takým spôsobom, ako je vyššie uvedený. Keď toto nastane a osoba má poznanie, ukončite asist slovami: „Koniec asistu“.
Nenúťte zranenú osobu
Kontaktný asist sa niekedy musí vykonávať na princípe postupného približovania. Povedzme, že dieťa si narazilo holennú kosť o kosačku na trávu a teraz sa nechce ku kosačke priblížiť viac ako na tridsať metrov. Mali by ste docieliť, aby dieťa vykonávalo kontaktný asist holennej kosti a tela na tomto mieste (tridsať metrov od tej istej kosačky na trávu) tak, že ho necháte vykonávať tie isté pohyby ako pri nehode. Postupne, krok za krokom, zmenšujte vzdialenosť, o ktorú je dieťa ochotné sa priblížiť. Dieťa nakoniec príde až ku kosačke na trávu a vykoná kontaktný asist priamo na nej.
Nikdy nesmiete osobu násilím ťahať k miestu, kde sa stala nehoda alebo došlo k zraneniu. Keby ste sa pokúšali osobu nútiť, mohli by ste spôsobiť, že toho na ňu bude veľa, čo by na ňu malo zlý účinok.
Kontaktný asist si môže človek urobiť i sám, musí ho však vykonávať až do zmiznutia somatík.
Akýkoľvek druh zranenia môže a mal by byť zvládaný kontaktným asistom. Je to vždy ten najlepší druh asistu pri zraneniach, ak je k dispozícii presné miesto zranenia, a mal by predchádzať iným asistom. Kontaktný asist má neobmedzené použitie. Niekedy je zázračný – ale pomôže vždy.
Dotykový asist
Dotykový asist je najpoužívanejším a pravdepodobne najznámejším asistom. Bol vyvinutý v raných päťdesiatych rokoch a odvtedy sa používa.
Použitie dotykového asistu nie je obmedzené len na zranenia. Nie je len na narazenú ruku alebo spálené zápästie. Možno ho použiť pri tupej bolesti v chrbte, trvajúcej bolesti v uchu, na zapálenú vyrážku, pri žalúdočných ťažkostiach atď. V skutočnosti je naozaj neobmedzené množstvo vecí, na ktoré sa dá aplikovať tento jednoduchý, ale mocný proces!
Teória
Účelom dotykového asistu je opätovné zavedenie komunikácie so zranenými alebo chorými časťami tela. Privádza pozornosť osoby k zraneným alebo postihnutým častiam tela. To sa dosiahne opakovaným dotýkaním sa zraneného alebo chorého tela osoby a tým, že osobu privedieme ku komunikácii so zranením. Jej komunikácia so zraneným miestom prináša uzdravenie. Technika je založená na princípe, že spôsob, ako čokoľvek uzdraviť alebo napraviť, je priviesť s tým dotyčného do komunikácie.
Každá jednotlivá telesná choroba pochádza z toho, že človek nekomunikuje s časťou tela alebo oblasťou, ktorá je chorá. Predlžovanie chronického zranenia nastane tam, kde chýba fyzická komunikácia s postihnutou oblasťou alebo s miestom, kde v hmotnom vesmíre došlo k zraneniu.
Ak je pozornosť odvrátená od zranenej alebo chorej časti tela, je zároveň odvrátený i krvný obeh, nervové prúdenie a energia. To obmedzuje zásobovanie tejto oblasti živinami a bráni odtoku splodín. Niektorí liečitelia v staroveku pripisovali pozoruhodné vlastnosti metóde „prikladania rúk“ a verili v pozoruhodné prúdenie s tým spojené. Fungujúcim prvkom pri tomto bolo pravdepodobne jednoducho zvyšovanie vedomia o zasiahnutej oblasti a obnovenie faktora fyzickej komunikácie. Ak dávate napríklad asist niekomu, kto má vyvrtnuté zápästie, privediete ho späť ku komunikácii s týmto zápästím tak dokonalo, ako je to len možné.
Navyše dotykový asist, okrem kontroly a riadenia pozornosti osoby, zvláda tiež faktory miesta a času. Ak bola osoba zranená, vyhýba sa jej pozornosť zranenej alebo zasiahnutej časti tela, ale zároveň v nej uviazla. Človek sa tiež vyhýba miestu zranenia a zranená časť tela i človek sám uviazli v čase nárazu. Dotykový asist umožni uzdravenie tým, že osobu do istej miery privedie späť do prítomnosti a miesta.
Postup
0. Skôr ako začnete s asistom, poskytnite akúkoľvek prvú pomoc, ktorá je potrebná. Napríklad, keď osoba krváca, najskôr by ste mali obviazať ranu.
1. Nechajte osobu, aby si sadla alebo ľahla – podľa toho, ktorá poloha je pre ňu pohodlnejšia.
2. Povedzte jej, že jej dáte dotykový asist a vysvetlite jej v krátkosti postup.
Povedzte osobe povel, ktorý budete používať, a presvedčite sa, že mu rozumie. Používaný povel je „Vnímaj môj prst“.
Povedzte osobe, aby vám dala vedieť, keď povel vykonala.
3. Dajte povel „Vnímaj môj prst“ a potom sa dotknite nejakého bodu na tele za použitia mierneho tlaku prstu.
Nerobte to tak, že sa najskôr dotknete a len potom dáte povel; to by bolo naopak.
Dotýkajte sa len jedným prstom. Pri použití dvoch prstov by mohla byť osoba zmätená, ktorý z nich má vnímať.
4. Potvrdzujte osobe tým, že hovoríte „Ďakujem“, „V poriadku“ alebo „Dobre“ atď.
5. Pokračujte v zadávaní povelu, dotýkaní sa a potvrdzovaní, keď osoba dala najavo, že pokyn vykonala.
Ak vykonávate asist na konkrétne zranenej alebo postihnutej časti, postupne sa k nej približujte a postupne sa od nej vzďaľujte.
Priblížte sa k zranenej alebo postihnutej oblasti, vzdiaľte sa od nej, priblížte sa, vzdialite sa, priblížte sa bližšie a choďte od nej ďalej, priblížte sa až k bodu, kedy sa jej dotýkate a vzdiaľte sa ešte viac. Snažte sa sledovať nervové dráhy tela, ktoré zahŕňajú chrbticu, končatiny, rôzne body, cez ktoré je prenášaná komunikačná vlna ako lakte, zápästia, zadné strany kolien a končeky prstov. To sú body, ku ktorým smerujte. Toto všetko sú body, v ktorých môže uviaznuť vlna šoku. Snažíte sa docieliť to, aby komunikačná vlna opäť prúdila telom, pretože bola zastavená šokom zo zranenia.
Bez ohľadu na to, ktorej časti tela sa pomáha, by mali oblasti, ktorých sa dotýkate, zahŕňať končatiny (ku končekom prstov nôh a rúk) a chrbticu.
Dotyky musia byť vyvážené na oboch stranách tela, ľavej i pravej. Pokiaľ ste sa dotkli palca na pravej nohe, ako ďalšieho sa dotknite palca na ľavej nohe; ak ste sa dotkli miesta niekoľko centimetrov vzdialeného od chrbtice na jednej strane, ako ďalšieho sa dotknite bodu, ktorý je na druhej strane od chrbtice v rovnakej vzdialenosti. To je dôležité, pretože mozog a komunikačný systém tela sú prepojené. Môžete zistiť, že bolesť v ľavej ruke vyprchá, keď sa dotknete pravej ruky, pretože bola uväznená v pravej ruke.
Okrem dotykov ľavej a pravej strany tela je tiež potrebné zamerať pozornosť na zadnú a prednú stranu. Inými slovami, ak je pozornosť venovaná prednej časti tela, musí byť tiež venovaná i zadnej časti.
Rovnaký princíp je použitý pri zvládaní určitej časti tela. Napríklad môžete zvládať zranenie na prednej strane pravej nohy. Váš dotykový asist by mal zahŕňať prednú stranu pravej nohy, prednú stranu ľavej nohy, zadnú stranu pravej nohy a zadnú stranu ľavej nohy, okrem bežného dotýkania sa končatín a chrbtice.
6. Pokračujte s asistom tak dlho, až sa osoba cíti lepšie. Zlepšenie stavu osoby si všimnete podľa toho, čo hovorí alebo ako vyzerá. Toto sa nazýva indikátory.
Indikátory sú stavy alebo okolnosti, ktoré sa počas asistu objavia a ktoré ukazujú, či asist prebieha dobre alebo zle. Pokiaľ sa zlý stav, ako napríklad zranená ruka, zlepší, je to dobrý indikátor. Ak sa zmierni bolesť v ruke, bude to dobrý indikátor.
V dotykovom Asiste pokračujete, pokiaľ osoba, ktorej pomáhate, nemá dobré indikátory. To znamená, že sa cíti lepšie, bolesť sa zmiernila, osoba je šťastnejšia atď. Taktiež bude mať poznanie.
7. Keď to nastane, povedzte osobe: „Koniec asistu“.
Môže sa stať, že je potrebné vykonávať asist deň čo deň, aby bol dosiahnutý výsledok. Po prvom vykonaní asistu dosiahnete možno len malé zlepšenie. Ak budete robiť asist ďalší deň, mohli by ste očakávať o niečo väčšie zlepšenie. Nasledujúci deň by mohli somatiká celkom zmiznúť. Keď asist vykonávate denne, môže to trvať oveľa viac dní, než bude dosiahnutý takýto výsledok. Dôležité je, že asist môžete robiť na rovnaké zranenia alebo choroby neobmedzene veľakrát.
Použitie
Použitie na zranenie
U osoby nikdy nevykonávajte dotykový asist ako prvý, keď môžete vykonať kontaktný asist. Ak je dosiahnuteľné presné miesto, kde k zraneniu došlo, urobte kontaktný asist. Po kontaktnom asiste môže nasledovať dotykový asist alebo akýkoľvek iný asist.
Použitie na zvieratách
Dotykový asist sa môže používať s dobrými výsledkami na zvieratách. Pri vykonávaní dotykového asistu na chorom alebo zranenom psovi alebo mačke je potrebné navliecť si pevné rukavice, lebo sa môže stať, že sa vás pokúsi uhryznúť alebo poškriabať.
Osoby, ktoré užívajú lieky alebo drogy
Dotykový asist môže byť poskytnutý osobe, ktorá užila lieky proti bolesti alebo iné lieky alebo drogy. Nie je to optimálne, ale niekedy je to v núdzových podmienkach potrebné.
Ak bola osoba zranená, malo by byť vašou snahou dostať sa k nej a poskytnúť jej dotykový asist predtým, ako jej niekto podá liek proti bolesti. Ak je telo veľmi vážne poškodené, možno bude mať osoba po vašom asiste stále silné bolesti, ale nebude už v takom šoku. V takej chvíli by mohol lekár podať liek proti bolesti a ošetriť telesné poškodenie. Samozrejme, pokiaľ osoba potrebuje okamžité ošetrenie pre nadmerné bolesti, nebudete zabraňovať v jeho vykonaní a urobíte dotykový asist až potom, keď jej stav bude viac znesiteľný.
Bolesti hlavy
Nedávajte dotykový asist osobe, ktorá má bolesti hlavy. Výskum ukázal, že bolesti hlavy sú často výsledkom duševných javov, takže dotykový asist by nebol správnym riešením.
Zranenie hlavy
Pokiaľ osoba utrpela zranenie hlavy, ako je pichnutie do oka alebo rana tyčou, môže jej byť poskytnutý dotykový asist. To isté platí pre zranenie zuba alebo bolestivé zubárske ošetrenie.
Dotykový asist sa dá lahko naučiť a môžu sa ním dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Má takú výhodu, že ho ľahko môžete naučiť druhých. Používajte ho teda dobre, aby ste pomohli ľuďom vo svojom okolí, a naučte ich, aby oni zase na druhej strane pomohli iným.
Nervový asist
Medzi mnohými druhmi asistov v Scientológii existuje jeden, ktorý môže napraviť kĺby a chrbticu.
Nazýva sa Nervový asist.
Chiropraktická náprava chrbtice je často úspešná. Ale niekedy chrbtica opäť vybočí a musí byť opätovne naprávaná. Nervový asist bol vyvinutý v skutočnosti ako priateľská služba pre chiropraktikov, z ktorých ho dnes mnohí používajú.
Podľa našej teórie nervy udržujú svaly v napätí a tie potom spôsobujú vybočenie chrbtice.
Existuje dvanásť veľkých nervov, ktoré prebiehajú ľudskou chrbticou a tiahnu sa smerom od chrbtice von po oboch stranách ramien a chrbta. Týchto dvanásť nervov sa rozvetvuje do malých nervových dráh a nervových zakončení. Nervy pôsobia na svaly, a ak sú trvalo v napätí, môžu vysadiť chrbticu alebo iné časti telesnej stavby z ich pozícií.
Nervy prenášajú šok z nárazov. Taký šok by mal vyprchať, ale zriedkakedy sa tak stane úplne. Nervy dávajú povely svalom. Pri náraze prebehne nervovými dráhami nával energie. Potom sa tento nával energie z malých zakončení nervových dráh vracia späť a výsledkom je nahromadenie energie, ktorá zostane stáť uprostred nervovej dráhy. Tak vznikne niečo, čomu sa hovorí „stojaca vlna“. Jednoducho tam stojí, nikam sa nehýbe.
Nervový asist pozostáva z jemného uvoľňovania stojacich vín v nervových dráhach tela, zo zlepšenia komunikácie s telom a z dosiahnutia úľavy pre človeka.
Postup
1. Povedzte osobe, aby si ľahla na brucho na posteľ, alebo lôžko. Potom prejdite dvoma ukazovákmi po oboch stranách blízko chrbtice smerom dole, pomerne rýchlo, ale nie príliš silno. Potom to ešte dvakrát zopakujte.
2. To isté urobte opačným smerom tak, že sledujete tie isté dráhy dvoma prstami smerom nahor po chrbtici. Vykonajte to celkovo trikrát.
3. Prechádzajte súčasne oboma rukami od chrbtice k stranám tela tak, že pomocou vejárovito roztiahnutých prstov sledujete nervové dráhy tak, ako je zobrazené na hornej fotografii na nasledujúcej strane. Keď týmto spôsobom pokryjete celý chrbát (smerom dole od hornej časti chrbta k dolnej), opakujte tento krok ešte dvakrát.
4. Obráťte smer vašich ťahov tak, že ich smerujete k chrbtici.
5. Požiadajte osobu, aby sa obrátila na chrbát. Použitím oboch rúk pokračujte v pohyboch pozdĺž nervových dráh smerom k prednej časti trupu.
(Poznámka: V priebehu sledovania nervových dráh smerom k prednej časti trupu prechádzajte len tak ďaleko, ako naznačujú vrcholy šípok na spodnej fotografii na protiľahlej strane. Nervové dráhy, s ktorými pracujete, sa netiahnu cez hrudník alebo brucho, takže sa tieto oblasti vynechajú.)
6. Robte to isté opačným smerom po rovnakých nervových dráhach.
(Poznámka: Pri sledovaní nervových dráh v kroku 6 začnite ťahy v bodoch označených vrcholmi šípok na spodnej fotografii na protiľahlej strane a prechádzajte smerom k chrbtu.)
7. Teraz prechádzajte dolu po pažiach a nohách.
Osoba sa opäť obráti na brucho a vy začnete znovu krokom číslo 1.
Tento postup opakujte tak dlho, až má osoba poznanie alebo dá najavo, že cíti nejakú úľavu a má veľmi dobré indikátory. Môže mať tiež pocit, že sa nejaká kosť vrátila na svoje miesto, čo je často sprevádzané tlmeným lupnutím. V tomto bode by mal byť nervový asist pre toto sedenie ukončený.
Nervový asist by sa mal opakovať denne, pokiaľ nie sú všetky stojace vlny uvoľnené.
Orientačný asist
Jeden z najjednoduchších asistov, čo sa týka jeho vykonávania, je orientačný asist. Orientačný asist sa vykonáva tak, že pozornosť osoby sa odvedie k bolestivej oblasti tela alebo jej ťažkosti na okolie.
Povedzme, že chcete dať asist niekomu, kto má veľmi ťažko definovateľné ťažkosti. Vykonať asist pri takejto záležitosti je najťažšie. Osoba má bolesti, a je nemôže povedať kde. Nevie, čo sa jej stalo. Cíti sa jednoducho zle. Použite orientačný asist. Zistíte, že tento proces bude fungovať, keď ostatné procesy zlyhávajú.
Postup
1. Povedzte osobe, že budete robiť orientačný asist a v krátkosti jej vysvetlite postup.
2. Povedzte jej povel, ktorý sa bude používať, a presvedčite sa, že mu rozumie.
Povel znie: „Pozri sa na tento_______(predmet).“
3. Ukážte na nejaký predmet a povedzte osobe: „Pozri sa na tento_______(predmet).“
4. Keď to osoba vykonala, potvrďte jej to.
5. Pokračujte v zadávaní povelu a smerujte pozornosť osoby na rôzne predmety naokolo. Nezabudnite dať potvrdenie vždy, keď vykoná povel.
Napríklad povedzte: „Pozri sa na tento strom.“ „Ďakujem.“ „Pozri sa na túto budovu.“ „Dobre.“ „Pozri sa na túto ulicu.“ „V poriadku.“ „Pozri sa na tento trávnik.“ „Dobre.“ Vždy na daný predmet ukážte.
6. Vykonávajte to tak dlho, až osoba bude mať dobré indikátory a poznanie. Na tomto mieste môžete asist ukončiť. Povedzte osobe: „Koniec asistu.“
Vykonanie orientačného asistu je veľmi jednoduché. Môže byť poskytnutý pri konkrétnych zraneniach alebo keď je osoba chorá, alebo ak má ťažko definovateľné ťažkosti. Vykonávanie orientačného asistu jej môže výrazne pomôcť.
Orientačný asist
Jeden z najjednoduchších asistov, čo sa týka jeho vykonávania, je orientačný asist. Orientačný asist sa vykonáva tak, že pozornosť osoby sa odvedie k bolestivej oblasti tela alebo jej ťažkosti na okolie.
Povedzme, že chcete dať asist niekomu, kto má veľmi ťažko definovateľné ťažkosti. Vykonať asist pri takejto záležitosti je najťažšie. Osoba má bolesti, a je nemôže povedať kde. Nevie, čo sa jej stalo. Cíti sa jednoducho zle. Použite orientačný asist. Zistíte, že tento proces bude fungovať, keď ostatné procesy zlyhávajú.
Postup
1. Povedzte osobe, že budete robiť orientačný asist a v krátkosti jej vysvetlite postup.
2. Povedzte jej povel, ktorý sa bude používať, a presvedčite sa, že mu rozumie.
Povel znie: „Pozri sa na tento_______(predmet).“
3. Ukážte na nejaký predmet a povedzte osobe: „Pozri sa na tento_______(predmet).“
4. Keď to osoba vykonala, potvrďte jej to.
5. Pokračujte v zadávaní povelu a smerujte pozornosť osoby na rôzne predmety naokolo. Nezabudnite dať potvrdenie vždy, keď vykoná povel.
Napríklad povedzte: „Pozri sa na tento strom.“ „Ďakujem.“ „Pozri sa na túto budovu.“ „Dobre.“ „Pozri sa na túto ulicu.“ „V poriadku.“ „Pozri sa na tento trávnik.“ „Dobre.“ Vždy na daný predmet ukážte.
6. Vykonávajte to tak dlho, až osoba bude mať dobré indikátory a poznanie. Na tomto mieste môžete asist ukončiť. Povedzte osobe: „Koniec asistu.“
Vykonanie orientačného asistu je veľmi jednoduché. Môže byť poskytnutý pri konkrétnych zraneniach alebo keď je osoba chorá, alebo ak má ťažko definovateľné ťažkosti. Vykonávanie orientačného asistu jej môže výrazne pomôcť.
Ako urobiť osobu triezvou
Existuje zaujímavé využitie orientačného asistu ako spôsobu, ako urobiť osobu triezvou. Môže urobiť opitú osobu triezvou v priebehu niekoľkých minút. Pretože spoločnosť nemá v súčasnosti žiadnu technológiu, ako zvládnuť opitú osobu, ktorá je hanbou pre svoju rodinu, priateľov a často pre seba samu, má tento proces spoločenskú hodnotu a môže slúžiť ako spôsob pomoci polícii a spolupráce s ňou.
Postup
Používajte povel:
„Pozri sa na tento_______(predmet v miestnosti).“
Opitý človek je do určitej miery bežne považovaný za niečo nekonfrontovateľné a on sám určite nie je schopný konfrontovať. Jednou z vecí, ktorú nie je schopný konfrontovať, je prázdny pohár. Ak je prázdny, vždy ho opäť naplní.
Opakujte povel a vždy ukážte na nejaký predmet v miestnosti. Robte to tak dlho, ako je to potrebné, aby ste opilca priviedli do triezveho stavu. Nenechajte sa rozptýliť odpovedaním na jeho častú poznámku „Ktorý predmet? “Jednoducho dosiahnite vykonanie povelu, dajte potvrdenie a opäť zadajte povel.
Robte to tak dlho, dokiaľ osoba vytriezvie.
Nikdy sa na opitú osobu nehnevajte, ani ju nikdy neudrite, nech vás akokoľvek provokuje.
Tento proces nie je určený na to, aby odstránil alkoholizmus. Existujú oveľa pokročilejšie scientologické postupy, ktoré môžu byť použité na nápravu pričin, ktoré viedli k tomu, že sa z osoby stal alkoholik. Ale človek môže vykonať veľa dobrého pre osobu i jej okolie použitím tohto asistu, ktorý ju privedie späť do rozvážneho stavu.
Nie sme špeciálne zameraní na zvládanie opilcov. Ale zaoberáme sa pomocou našim blízkym. V spoločnosti, kde je jedinou možnosťou noc strávená na záchytke a peňažná pokuta, čo nie je ani v záujme polície, ani opilca, chceme pomôcť obom stranám a vyriešiť situáciu v priebehu niekoľkých minút.
Asist na človeku v bezvedomí
Osobe, ktorá je v bezvedomí a dokonca i osobe, ktorá sa nachádza v dlhotrvajúcej kóme, sa dá pomôcť procesom, ktorý sa nazýva „asist na človeku v bezvedomí“. Týmto asistom môžete pomôcť priviesť osobu ku komunikácii s vami a s jej okolím a tým ju priviesť z bezvedomia späť k životu a žitiu. Je jednoduché naučiť sa tento asist a vykonávať ho.
Teória
Teória, prečo asisty fungujú, obsahuje tri faktory. Prvým je kontrola a riadenie pozornosti Druhým je miesto. Tretím je čas. Zranená alebo chorá osoba zostáva zranená alebo chorá, pretože niečo nie je v poriadku s každým z týchto troch faktorov. Jej pozornosť nie je pod žiadnou kontrolou, myšlienkami je umiestnená niekde inde a nie je v prítomnom čase. Je v minulosti. Problémom človeka, ktorý chce pomôcť asistom je, ako kontrolovať pozornosť osoby, priviesť ju sem a do prítomného času. Tým, že necháte osobu v bezvedomí dotýkať sa predmetu v blízkosti ako podušky, podlahy alebo jej tela (bez toho, aby ste sa bolestivo dotýkali zranenej časti tela), môžete pomôcť priviesť jej pozornosť pod kontrolu a priviesť ju do prítomného času. Je to veľmi jemný proces, ale jeho účinky sú ďalekosiahle.,
Postup
1. Vezmite ruku osoby jemne do svojej ruky a povedzte jej: „Pomôžem ti, aby si sa uzdravil(a).“
2. Zadajte povel: „Vnímaj tento______(predmet)“. Opatrne pohnite jej rukou a pritlačte ju na nejaký predmet, a poskytnite jej krátku chvíľu na to, aby ho vnímala. Použite prikrývky, podušky, postele atď. Nečakáte na odpoveď, ale necháte osobe chvíľu, aby predmet vnímala. (Neverte tomu, že ľudia v bezvedomí nie sú schopní myslieť alebo si byť akokoľvek niečoho vedomí. Thetan je málokedy v bezvedomí bez ohľadu na to, čo jeho telo robí alebo nerobí.)
3. Dajte osobe potvrdenie.
4. Zadajte jej ďalší povel a pohnite rukou osoby, aby sa tak dotkla iného predmetu.
Napríklad:
„Vnímaj túto prikrývku.“
(Osoba, ktorá vykonáva asist, položí ruku osoby v bezvedomí na prikrývku.)
(Pauza)
„Ďakujem.“
„Vnímaj túto podušku.“
(Osoba, ktorá vykonáva asist, pohne rukou osoby v bezvedomí a položí ju na podušku.)
(Pauza)
„Ďakujem.“
A tak ďalej.
5. Pokračujte v zadávaní povelu, pohybovaní rukou k ďalšiemu predmetu a potvrdzovaní
6. Keď osoba opäť nadobudne vedomie, skončíte slovami: „Koniec asistu.“
Ak dávate asist osobe, ktorá je v kóme, budete možno potrebovať viac sedení na to, aby ste ju priviedli späť k vedomiu. Čo v takomto prípade sledujete ako signál na ukončenie sedenia, je zlepšenie stavu osoby. Existujú rôzne indikátory, ktoré vám napovedia, že ste dosiahli zlepšenie. Osoba napríklad ľahšie dýcha, farba jej pokožky sa zlepši; vyzerá jednoducho lepšie alebo vyzerá, že sa cíti pohodlnejšie ako na začiatku sedenia. Sledujte veľmi pozorne tieto indikátory. Ukazujú, že dosahujete pokrok. Keď u osoby dosiahnete zlepšenie, skončite slovami: „To je pre dnešok všetko“ a dajte jej vedieť, kedy jej prídete dať ďalšie sedenie.
Signalizačný systém pomocou ruky
Na to, aby ste osobe v bezvedomí mohli dávať otázky a ona na ne bola schopná odpovedať „áno“ alebo „nie“, je možné dohodnúť si s ňou signalizačný systém. Signalizačný systém je jednoduchý: vezmite jemne ruku osoby do vašej ruky tak, aby ju mohla stlačiť. Povedzte jej: „Môžeš mi odpovedať stlačením ruky. Stlač raz pre áno a dvakrát pre nie.“ Potom môžete dávať jednoduché otázky, aby ste zistili, či ste dosiahli zlepšenie: „Počuješ ma?“ alebo „Vieš, kde si?“ Osoba zvyčajne napriek bezvedomiu, i keď slabo, odpovie. Pokiaľ nedostanete odpoveď alebo je odpoveď negatívna, pokračujte v asiste.
Tento systém je zvlášť užitočný, ak dávate asist niekomu, kto je v kóme. Povedzme, že v priebehu asistu zaznamenáte u osoby zmenu, ako napríklad chvenie alebo mračenie očných viečok. Na tomto mieste môžete použiť signalizačný systém tak, že sa spýtate: „Cítiš sa o niečo lepšie?“ alebo „Vieš, kde si?“ Ak uvidíte, že sa stav zlepšil, ukončite sedenie, inak pokračujete, pokiaľ sa stav aspoň trochu nezlepší.
Iný príklad použitia tohto systému by mohol byť na začiatku asistového sedenia, ktoré dávate niekomu, kto je v kóme a komu poskytujete pravidelné asistové sedenia. Na začiatku takéhoto sedenia môžete ustanoviť signalizačný systém stlačenia ruky a spýtať sa osoby: „Cítiš sa dnes trochu lepšie?“ alebo „Cítiš sa lepšie, ako keď som tu bol naposledy?“ Bez ohľadu na to, akú od- poveď dostanete (okrem toho, keď by sa osoba práve v tomto okamihu vrátila k vedomiu), začnete v poskytovaní „asistu na človeku v bezvedomí“, až kým sa v tomto sedení nedostaví zlepšenie.
Je možné, že skôr, ako budete môcť začať s asistom, budete možno najskôr musieť uviesť okolie pod vašu kontrolu. Keby ste napríklad dávali asist v nemocnici, museli by ste zaistiť, aby ste neboli pri vykonávaní asistu rušený nemocničným personálom.
Asist je dokončený, keď osobu privediete späť k vedomiu. To môže nastať celkom rýchlo, alebo to môže vyžadovať mnoho sedení, než to dosiahnete. Vašou úlohou je vytrvať a doviesť každé sedenie k zlepšeniu stavu osoby. Keď opäť nadobudne vedomie, asist je ukončený, ale tým vaša práca s ním nekončí. Znamená to, že teraz môžete prejsť k iným asistom a procesom.
Tento jednoduchý asist môže priviesť osobu v bezvedomí späť k životu a žitiu. Ak je vykonaný správne, môže byť výsledok najväčším zázrakom, aký kto kedy videl!odpovědí na tuto otázku u dotázané osoby.)