Lieky proti bolesti
Lekári a iní predpisujú upokojujúce prostriedky, ako je acylpirín, sedatíva a uspávacie prostriedky, pretože majú pochopiteľné želanie zmenšit’ bolesť.
V chémii ani medicíne však nebolo nikdy presne známe ako, alebo prečo tieto prostriedky účinkujú. Také prípravky pochádzajú z náhodných objavov, že „toto a tamto tlmí bolesť”.
Existujúce prípravky nepôsobia vždy rovnako a často majú veľmi škodlivé vedľajšie účinky.
Vzhľadom k tomu, že dôvod ich pôsobenia nebol známy, sa v biochémii — v chémii životných procesov a látok — dosiahli veľmi malé pokroky. Keby boli známe a prijaté dôvody ich pôsobenia, dokázali by chemici možno vyvinúť skutočne upokojujúce prostriedky s minimálnymi vedľajšími účinkami.
Bolesť alebo ťažkosti psychosomatickej povahy pochádzajú z mentálnych obrazových záznamov vytvorených thetanom, ktoré doliehajú na telo alebo ho ovplyvňujú. Napr. mentálny obrazový záznam minulej udalosti, keď si človek zlomil pažu, môže byť v prítomnosti znovuoživený, pôsobiť tak na telo a spôsobiť bolesť v tej samej paži.
Ako sa zistilo klinickým testom, acylpirín a iné upokojujúce lieky majú spôsobovať nasledujúce:
A. zabrániť thetanovi vo vytváraní mentálnych obrazových záznamov
a k tomu
B. zabrániť elektrickej vodivosti nervových dráh.
To spôsobuje, že thetan je hlúpy, má výpadky, je zábudlivý, má preludy a stane sa nezodpovedným. Dostáva sa do akéhosi stavu „zdrevenenosti”, je necitlivý a znecitlivený, neschopný a samozrejme nedôveryhodný — je v skutočnosti nebezpečím pre svojich blížnych.
Ked’ účinok liekov pominie alebo začne miznúť, vracia sa schopnosť vytvárať mentálne obrazové záznamy a „zapne” somatihá (telesné pocity, choroby alebo bolesti či ťažkosti) omnoho silnejšie. Jedným z riešení, ktoré na to človek má, je viac drog. Nehľadiac na heroínovú závislosť, existujú aj ľudia závislí na acylpiríne. Nutkanie pramení z túžby zbaviť sa znovu somatík a nežiaducich pocitov. Bytosť stále víac a viac „drevenie” a vyžaduje stále častejšie väčšie dávky.
Človek, ktorý berie drogy, býva zvyčajne veľmi sexuálne stimulovaný — spočiatku. Ale po prvých sexuálnych vzrušeniach je stále ťažšie dosiahnut’ stimuláciu sexuálnych pocitov. Snaha dosiahnuť ich sa stáva nutkavou, zatiaľ čo sama o sebe stále menej uspokojuje.
Cyklus drogovo podmienenej restimulácie mentálnych obrazov (alebo tvorenie všeobecne) môže spočiatku zvýšiť tvorivosť a nakoniec ju celkom potlačiť.
Keby sme sa zaoberali problémom utíšenia bolesti biochemicky, potom by bol najmenej škodlivým upokojujúcim liekom taký liek, ktorý by potláčal tvorenie mentálnych obrazových záznamov, a pritom mal za následok len minimálnu „zdrevenenosť” alebo hlúposť; súčasne by sa musel ľahko rozpúšťať v tele tak, aby rýchlo zmizol z nervov a organizmu.
Existujú nežiaduce pocity, ktoré sa liekmi a drogami zablokujú, ale existuje tiež celá oblasť žiaducich pocitov, a lieky a drogy zablokujú všetky pocity.
V prospech liekov a drog môže hovoriť len to, že prinášajú krátke a rýchle zabudnutie bezprostrednej bolesti a umožňujú človeka ošetriť, aby sa v jeho tele niečo napravilo. Ale i toto sa vzťahuje len na osoby, u ktorých sa ich bolesť nedá zvládnuť nijako inak.
Obratnosť, schopnosť a bystrosť sú hlavnými faktormi, ktoré zabraňujú tomu, aby sa človek dostal do bolestivých situácií. Ale s drogami a liekmi všetky tieto schopnosti miznú. Lieky a drogy vás teda pripravujú na to, aby ste sa dostali do situácií, ktoré sú skutočne katastrofálne, a starajú sa o to, aby ste v tomto stave zostali.
Človek si môže vybrať, či bude mŕtvy s liekmi či drogami alebo nažive bez nich. Lieky a drogy okrádajú život o pocity a radosti, ktoré sú tak či tak tými jedinými dôvodmi, prečo človek vlastne žije.
| Predchádzajúca | Obsah | Nasledujúca strana » |