Podľa L. Ron Hubbarda je “utlačovateľská osoba” osoba, ktorá sa snaží utlačovať alebo potlačovať akúkoľvek zlepšovaciu činnosť alebo skupinu. Utlačovateľská osoba utlačuje iných ľudí vo svojom okolí. Je to osoba, o chovaní ktorej sa súdi, že je deštruktívna.

Dobre známymi príkladmi sú také osobnosti ako Napoleon či Hitler.

Pán Hubbard zistil, že utlačovateľská osobnosť zvaná tiež antisociálna osobnosť, má výrazné antisociálne vlastnosti.

Základná príčina toho, že sa antisociálna osobnosť chová tak, ako sa chová, spočíva v skrytom strachu z ostatných. Pre takú osobu je každý iný človek nepriateľom, ktorý musí byť buď skryto alebo otvorene zničený. Je to jej utkvelá predstava, že jej prežitie samo osebe závisí na “držaní iných dole” alebo “udržovanie ľudí v nevedomosti”. Keby niekto sľuboval, že urobí iných ľudí silnejšími a optimistickejšími, antisociálna osobnosť by trpela najvyššou agóniou osobného ohrozenia. Preto sa utlačovateľská osobnosť snaží o to, ako vyvádzať ľudí z miery, sústavne podkopávať, ničiť, rozširovať zlé správy a špiniť a ohovárať Scientológiu a Scientológov.

Antisociálna osobnosť je proti tomu, o čom Scientológia je – o pomoci ľuďom, aby sa stali schopnejšími a o zlepšovaní stavov v spoločnosti. Pre dobro cirkvi a ľudí v nej je taká osoba oficiálne označená za utlačovateľskú osobu, takže ostatní ľudia budú vedieť, že sa s ňou nemajú stýkať.

Pre lepšie porozumenie utlačovateľským osobám a ich zvládanie, vám odporúčame knihu Úvod do Scientologickej etiky.