Ako u všetkých nových myslení i na Scientológiu útočia neinformovaní ľudia a tí, ktorí cítia, že ich neodcudziteľné práva a záujmy sú ohrozené.

Pretože Scientológovia otvorene a účinne obhajovali príčiny spoločenskej reformy, stali sa terčom útoku. Pre tieto neodcudziteľné záujmy – ktoré lipnú na skoršom stave, ktorá ničila spoločnosť – Scientologická technológia, ktorá robí schopné ešte schopnejším, predstavuje vážnu hrozbu. Nasledujú potom útoky a pokusy zastaviť používanie Scientologickej technológie.

Keď cirkev prikročí k zvládaniu útokov, konflikt rýchlo pritiahne pozornosť tlače (médií), ktorá žije z kontroverzie. Nehľadiac na ničím neopodstatnenú povahu tvrdenia útočníkov, reportéri slobodne propagujú kontroverziu. Usilujú potom o zastavenie Scientológie spojením sa s mediálnymi prostriedkami chrliacimi a obnovujúcimi vzniknutú kontroverziu.

Scientológia vždy prekvitala a prosperovala napriek útokom. V každom prípade, v ktorom boli vytvárané verejné debaty, zámerné a nehorázne správy o Scientológii a jej zakladateľovi boli spoločným menovateľom. Keď sa preukáže, že tieto správy sú klamstvá, kontroverzia rýchlo zmizne a nahradí ju pravda o Scientológii, t.z., čím cirkev naozaj je a čo robia jej členovia. Zdroj týchto útokov a kontroverzie, ktorú vytvorili, je podrobne popísaný v 31. kapitole knihy “What is Scientology”.